PONOŽKOVÝ DEN aneb Světový den Downova syndromu

Na 21. března připadá každý rok Světový den Downova syndromu. Toto datum není vybráno náhodně. Downův syndrom se totiž vyznačuje jedním přebývajícím chromozomem 21. Někdy se také označuje tento syndrom jako trizomie 21. chromozomu. Normálně máme každý tyto chromozomy dva, osoby s Downovým syndromem mají tři – tedy 3 chromozomy 21 – 21/3.

Světový den Downova syndromu má tradiční symbol – nesourodý pár ponožek, který ukazuje příčinu tohoto celoživotního onemocnění – poruchu chromozomu ve tvaru písmene X.

V úterý 21.3.2023 se každý, kdo chtěl, připojil k tomuto dni. A stačilo k tomu málo – obléci si každou jinou ponožku na svou nožku. 🙂

Všem, kteří se zapojili do tohoto dne na podporu lidí s DOWNOVÝM SYNDROMEM děkujeme, udělali jste nám radost! V galerii naleznete fotografie žáků, kteří se do tohoto projektu zapojili, včetně paní učitelek…. 🙂