Soutěž o nejrychleji našitý knoflík aneb Jak se obyčejná hodina pracovních činností proměnila v zábavnou soutěž

Nedávno se nám naskytla jedinečná příležitost, zpestřit si běžnou výuku nečekanou soutěží. Co začalo jako obyčejná hodina pracovních činností, proměnilo se ve vzrušující soutěžní disciplínu pro žáky 5. až 9. ročníku. A co bylo na programu? Nic jiného, než soutěž o nejrychleji našitý knoflík!

Nápad na tuto soutěž vznikl náhodou a znenadání. V rámci našich pracovních činností se s dětmi zaměřujeme i na jemné ruční práce, které mohou zahrnovat i tak zdánlivě obyčejné úkoly jako je přišití knoflíku na látku. Ačkoliv se to může zdát běžnou záležitostí, není to pro každého tak samozřejmé. Někdo možná nikdy nepřišil knoflík a možná ani nemá v úmyslu to někdy dělat. 😊 Ale právě tato jednoduchá činnost se stala základem pro naši soutěž.

Všichni soutěžící dostali stejné podmínky – k dispozici měli plátýnko, jehlu, nit a samozřejmě knoflík. Potom už stačilo jen čekat, jak se s úkolem všichni poperou a jak rychle (a kvalitně!) dokážou knoflík našít. Během soutěže bylo vidět, kdo má již zkušenosti s ručními pracemi, a kdo se s tímto úkolem potýká poprvé. Byla to skvělá příležitost k tomu, aby se děti pobavily a soutěžily spolu.

A co je nejlepší? V této soutěži neplatilo žádné předem dané pravidlo, že holky musí být vždycky rychlejší a důkladnější než kluci. Všichni měli stejnou šanci a nikomu se nic nestalo, ať už byl výsledek jakýkoliv. Někteří se možná dokonce i něčemu novému naučili, a o to jde především… 😊

Celkovým výsledkem této soutěže je nejen zábava a pobavení, ale také možnost ocenit ruční práce, které mohou být pro někoho každodenní rutinou, zatímco pro jiného novým dobrodružstvím. Doufejme, že tato soutěž přispěla k větší úctě a ocenění klasických ručních dovedností a že si všichni účastníci budou více vážit svých maminek a babiček, když budou příště potřebovat pomoc s něčím tak zdánlivě jednoduchým, jako je přišití knoflíku.

A maminky, vy se nebojte do domácích prací občas zapojit holky i kluky nevyjímaje, není na tom přeci nic špatného a třeba se jim to v životě bude ještě hodit! 🙂

A. Hnízdilová

Zde naleznete pořadí všech zúčastněných „švadlen a krejčích“!