Absolventi ZŠ Slabce 2014 – 2023

Pátek 30. června 2023 byl pro mnohé žáky obyčejným všedním dnem, kdy ale dostávají vysvědčení a kdy jim začínají vytoužené prázdniny. Ale pro žáky devátých tříd to byl den velmi významný. Znamenající konec. Konec jedné velké životní etapy.

Pokud bychom měli vzpomenout na jejich první setkání v první třídě, vidíme nervózní prvňáčky, těšící se na razítka, jedničky, paní učitelku a v neposlední řadě i na nové kamarády. Den, kdy dostávali své úplně první vysvědčení, byl rozhodně nezapomenutelný. Jak proplouvali prvním stupněm, kupily se skvělé zážitky z různých akcí, tvořila se ale také nová přátelství. Několik žáků ze třídy odešlo, na druhou stranu ale noví žáci přicházeli a vypadalo to, že se všichni znají už od nepaměti. Jádro jejich kolektivu se však téměř neměnilo.

Na druhém stupni se třída pomalu, ale jistě dostávala do puberty a nikdo z rodičů i učitelů to s nimi neměl lehké (věřte, že skutečně neměl 🙂 ). Už v 7. třídě začali být někteří na učení příliš líní a v hodinách ospalí. V 8. třídě s většinou pěkně třískala puberta a došlo i na několik průserů, které se ale včas naštěstí “vyžehlily”. Devátý ročník byl v lecčem zlomový. Nejenže se jim vyměnil třídní učitel po odchodu p.uč. Hlaváčka, a já si je, tak říkajíc “adoptovala”, ale také nastal rok plný akcí pod jejich taktovkou. Což obnášelo řádu dohadování, plánování, ale také iniciativy, kterou ne všichni úplně měli. Někdo zkrátka dokázal naplánovat akci, měl super nápady a elán, a někdo se jen vezl a čekal, jak to dopadne. Ale tak je to vždycky a všude…

Učitelé se je však i v těžkých chvílích snažili posunout tím správným směrem a byli jim oporou, na kterou se mohli vždy spolehnout. Základní škola jim dala mnoho vědomostí a zkušeností. Naučili se poznávat lidi kolem sebe. Našli spoustu kamarádů, některých i do deště a snad na celý život. S nově nabytými zkušenostmi o životě, lidech a vztazích se ve světě určitě neztratí. Stala se z nich skvělá parta, která dokázala pevně držet při sobě, když došlo na lámání chleba. Nikoho nenechali padnout, ikdyž byli “na nože”. Jak se to jen říká v jedné slavné knize neméně slavného francouzského spisovatele… “Jeden za všechny, všichni za jednoho”…. 🙂

V posledních týdnech, dnech, ale zejména hodinách všichni z devítky přemítali, co vše na “základce” prožili. Co jim těch devět let dalo i vzalo. Kdy dostali první jedničku či pětku, první poznámku za nevhodné chování či zapomenutý úkol, kdy jakého učitele naštvali a čím, nebo kdy si naopak užili hromadu srandy. Našli si tu kamarády, na které nikdy nezapomenou. Jezdili na školní výlety, prožívali první školní lásky i první zklamání. Když bylo nejhůř, držela jejich třída vždy při sobě. Snad i někteří učitelé se jim vryli do srdce, budou na ně vzpomínat jen v dobrém a rádi se za nimi budou vracet.

Tohle vše se již mění v pouhé vzpomínky. Celých devět let se těšili, až půjdou naposledy ze školy a až za sebou “prásknou dveřmi”. Hlášky typu: “Už ať jsem pryč, já se těším až konečně vypadnu, už tady nechci být!” – se jako mávnutím kouzelného proutku rázem změnily. V pátek 30. června měli všichni konečně příležitost sbalit se a udělat ten poslední krok přes školní práh směrem k prázdninám. Většina však seděla ve třídě jako přibitá. Věděli, že tento krok musí udělat, ale odkládali jej na co možná nejzazší možnou chvíli. V srdcích cítili bolest, a také to, že to bude skutečně už naposledy a žadné “ahoooooj” v září před dveřmi základní školy prostě nebude…

Na závěr mi dovolte jen krátký dovětek. Již druhým rokem jsem byla třídní učitelkou deváteho ročníku. Letos navíc třídní dvou tříd – devátého a páteho. Nebyla to vždy procházka parkem (leda tak jurským 🙂 ) a nezastírám, bylo to náročné – jak organizačně, profesně, tak i emocionálně. Přese všechno jsem ráda, že jsem si tuto odcházející třídu “adoptovala”. Nebyli možná tak disciplinovaní a vzorní, jako minulí deváťáci. O to víc byli srdečnější, emotivnější, akčnější a jednající na rovinu (a často “bez obalu”). Každá třída byla jiná, ani jedna nebyla horší nebo lepší, obě jsem měla a mám ráda. Často jsem této třídě spílala, aby se chovali zodpovědněni, nemluvili sprostě, nedělali si ze všeho srandu a nosili ty zatracené omluvenky včas! 🙂 Ale ikdyž jsem je “kárala”,v koutku duše nebo i přímo v obličeji se mi rozlil úsměv z jejich “lumpáren” či vtipných hlášek. Ani na minutu jsem doopravdy nezalitovala, že jsem si je vzala za svou třídu. Těch společných vzpomínek máme nespočet, stejně tak akcí, kterých bylo možná stejné množství, jako dohromady za předchozí čtyři roky, ne-li víc. Vytvořili jsme si i svůj “tajný jazyk”, kde určitým zkratkám, slovům či větám rozumíme jen my. Myslím, že vy všichni si pod slovy: baby, čolek, důchodce, krtek, kebab, mayday, knedlík, sysel, želva, hale jo, pastička, hafo,….nic nepředstavíte. My ano. Ke každému z těchto výrazů patří určitá specifická a nezapomenutelná vzpomínka, chvíle či osoba. Doufám, že na mě, jakožto svojí třídní “pančelku” hned nezapomenou, stejně tak i na své další učitele, kteří je těch nemálo let doprovázeli takřka na každém kroku. Já na ně tedy nezapomenu nikdy…♥ Děkuji za krásný a opravdu výjimečný rok s vámi se všemi! #hnizdaci forever  🐦️♥

V galerii níže se můžete podívat na fotografie z loučení s žáky devátého ročníku, kterým do života přeji jen to nejlepší. Pevně věřím, že se k nám budou rádi a často vracet… Naši absolventi pokračují ve studiu na následujících středních školách a oborech:

 • Kamil Melč – Integrovaná střední škola Rakovník – obor: Truhlář
 • Tomáš Paul – Střední průmyslová škola Emila Kolbena Rakovník – obor: Strojírenství
 • Eliška Vörösová – Integrovaná střední škola Rakovník – obor: Cestovní ruch
 • Miluše Vachtlová – Střední zdravotnická škola a Vyšší od. škola zdrav. Kladno – obor: Praktická sestra
 • Matyáš Schejbal – Waldorfské lyceum Příbram – obor: Kombiované lyceum
 • Karolína Solarová – Střední odborné učiliště Nové Strašecí – obor: Zahradník
 • Jana Marie Misíková – Masarykova obchodní akademie Rakovník – obor: Obchodní akademie
 • Nataniel Tanis Bendl – Střední prům. škola Emila Kolbena Rakovník – obor: Informační technologie
 • Karolína Šímová – Integrovaná střední škola Jesenice – obor: Zahradník
 • Anna Benešová – Obchodní akademie, Střední pedagogická škola a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Beroun – obor: Pedagogické lyceum
 • Tadeáš Breník – Střední průmyslová škola Emila Kolbena Rakovník – obor: Elektrikář – silnoproud
 • Nikolas Kapoun (odcházející z 8.třídy) – Integrovaná střední škola Rakovník – obor: Truhlář

Teď už si všichni užívejme léta a prázdnin a v pondělí 4. září na viděnou v novém školním roce 2023/2024!

Mgr. Alena Hnízdilová, třídní učitelka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.