Jak mluvit s dětmi o válce

Je bolestně těžké mluvit s dětmi o válce. A vzhledem k tomu, že děti mají přístup k médiím, je téměř nemožné je ochránit před děsivými a matoucími světovými událostmi. To, co říkáme dětem, závisí na jejich věku, otázkách, které kladou, a na našem vlastním politickém a morálním přesvědčení. Ať už se cítíme ohledně toho, co se děje na Ukrajině jakkoliv, chceme povzbudit děti, aby se i nadále zajímaly o svět, vážily si mírových řešení problémů a bez obav za námi chodily s dotazy a obavami a důvěřovaly v to, že svět může být bezpečné místo.
Prosíme, mluvte s dětmi o aktuální situaci a sdílejte tento materiál. 🙏
https://www.centrumlocika.cz/novinky/jak-mluvit-s-detmi-o-valce

PRO ZÁJEMCE:

V neděli 27.2.2022 od 19 hod. proběhne online vysílání na téma: (Jak) mluvit s dětmi o válce?

ODKAZ: https://www.facebook.com/events/640527180560750

Živé vysílání můžete sledovat také na facebook.com/skaut nebo facebook.com/centrumlocika nebo youtube.com/czskaut.

  • Cílem vysílání je podpořit všechny, kdo pracují s dětmi (ve skautském oddíle nebo v mládežnické organizaci, ve škole, na kroužku…) stejně jako rodiče.
  • Je pravděpodobné, že kolem holek a kluků, ať už jsou mladší či starší, téma války na Ukrajině již proběhlo. Mnozí sledují sociální sítě nebo přímo zpravodajství, jiní chvíli jeli autobusem nebo autem, kde hrálo rádio, dalším doma běžela televize při vypravování do školy. Mohli zažít debatu s vrstevníky, třeba ve skautu nebo ve škole, do níž každý přinesl nějaký střípek a společně se pokoušeli zorientovat. Zprávy o tak závažném a dosud nepředstavitelném dění jsou něčím novým, něčím, co bezprostředně po náročném pandemickém období znovu vnáší nejistotu do jejich života.
  • Pojďme se připravit na případné dotazy dětí a situace, kdy budou cítit strach, ohrožení, zmatek, nespravedlnost nebo vztek na dospěláky. Pojďme se bavit o tom, jak ošetřit jejich nejistotu a emoce nebo jak povzbudit naději a posilovat laskavost a soucit.
  • Hostem streamu bude Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA, které se dlouhodobě zabývá duševním zdravím kluků a holek a pomáhá dětem a jejich rodičům žít život bez násilí a posilovat zdravé vztahy v rodině.
  • Rozhovor povede skaut a redaktor Českého rozhlasu Jakub Lucký – Jáma. Dotazy můžete pokládat předem do diskuze v této události nebo přímo během vysílání do komentářů.

Neváhejte událost sdílet s lidmi ve svém okolí, které by téma mohlo zajímat – děkujeme!