V tomto týdnu jsme se i v rámci hodin českého jazyka v 5. a 6. třídě přenesli do adventního období. Páťáci a šesťáci si zkusili zábavně-edukační aktivitu, která jim přiblížila tradiční adventní a vánoční zvyky, pranostiky a data s nimi spojená.
Jak hra probíhala? Děti pracovaly ve skupině a získaly sadu 36 kartiček, které byly rozdělené na tři části. Ty obsahovaly celkem 12 trojic: datum adventního nebo vánočního dne, související pranostiku a popis zvyku, který se k danému dni vztahuje. Úkolem bylo správně spojit jednotlivé kartičky a vytvořit kompletní trojici. Žáci museli nejen důkladně promyslet obsah kartiček, ale také spolupracovat a domlouvat se v rámci skupiny.
Co jsme si procvičili? Hra nebyla jen o znalostech, ale také o dovednostech, které jsou v životě nenahraditelné. Děti si procvičily spolupráci, schopnost naslouchat, argumentovat, ale také obyčejnou práci s kalendářem. Zároveň měly možnost seznámit se s kulturními tradicemi naší země a jejich historickými kořeny. Aktivita přispěla k rozvíjení logického myšlení i schopnosti propojit různé informace.
Výuka, která ožívá. Tato forma vyučování je ukázkou, jak lze do hodin vést zábavný a interaktivní prvek, který oživí tradiční český jazyk. Malé počty žáků ve třídách na naší škole nám umožňují realizovat podobné aktivity, které by ve velkých školách nebyly zcela možné. Každé dítě mělo prostor se zapojit, vyjádřit svůj názor a přispět k úspěchu týmu.
Proč je to důležité? Aktivity, jako byla tato, nejenže zvyšují zapojení dětí do vyučování, ale také podporují jejich zájem o tradice a kulturu. Zároveň se ukazuje, že individuální přístup ke každému žákovi je pro nás prioritou, ačkoliv to vyžaduje více času a energie pro přípravu. Věříme, že právě tyto investice, zahrnující čas, energii a individuální přístup ke každému žákovi, přinášejí dlouhodobé výsledky v podobě lepšího pochopení učiva, hlubší motivace k učení a posílení spolupráce mezi žáky.
Děkuji všem žákům za jejich nadšení a spolupráci!
Těším se na další podobné aktivity, které nás čekají v novém roce! 🙂
Mgr. Alena Hnízdilová