Ukliďme Slabce! – jak to celé dopadlo

Jak bylo již dříve na našem webu avizováno, naše škola se zúčastnila celostátní akce s názvem Ukliďme Česko! Celá akce se uskutečnila ve středu 6. 4. 2022.

Ráno ve škole probíhalo jako kdykoli jindy. První dvě hodiny se žáci učili běžně podle rozvrhu. Poté se nasvačili, aby nabrali síly na úklid a šlo se na to! Po zvonění v mžiku byli všichni žáci před školní budovou, kde proběhlo společné focení. Rovněž děti slyšely poučení o bezpečnosti a celkový záměr akce od pana ředitele. Děti dostaly od svých učitelů ochranné rukavice a také pytle, protože bezpečnost je velice důležitá. Někteří žáci přišli už s domova vybavení – např. rukavicemi, ale i montérkami, což bylo strašně fajn. 🙂 Poté nám už nic nestálo v cestě a mohli jsme se vrhnout na úklid! Přeci jenom jsme měli na úklid maximálně 2-3 hodiny…

Bylo vytvořeno celkem 7 úklidových skupin pod vedením jednotlivých pedagogů. Žáci 2.stupně si losovali na papírcích jméno učitele-skupiny, se kterou budou po celou dobu akce. Bylo to z důvodu toho, aby se děti naučily spolupracovat také s mladšími/staršími spolužáky, i mimo svou třídu. Každá skupina uklízela určitou zónu tak, abychom všichni společně skutečně uklidili celé Slabce:

  • p. uč. Šnoblová – 1.+3.třída – park, hřiště a okolí
  • p. uč. Vyskočilová – 2.+4.třída – park, hřiště a okolí
  • p. uč. Hajná – 5.třída – okolí bytovek, jídelna, cesta ke hřbitovu
  • p. uč. Spurná – 6.-9.třída – bytovky, chaloupky, okraj Slabec
  • p. uč. Rohlová – 6.-9.třída – kulturní dům, cesta na Svinařov, cesta na Sadlno, čistička
  • p. uč. Hlaváček – 6.-9.třída – okolí školy, hrabání trávy a mechu, cesta k Jednotě
  • p. uč. Hnízdilová – 6.-9.třída – cesta na Rakovník, všechny ulice podél hlavní silnice, okolí kontejnerů

Než jsme se nadáli, tak 2-3 hodiny utekly jako voda. Musím říct, že jsme s kolegy absolutně nečekali, jak velký ohlas tato akce bude mít, jak moc se děti nadchnou pro věc a budou sbírat všemožný odpad “jako divé”. Velice dobře si žáci uvědomili, že nikdo není bez chyby, že i oni někdy odhodí papírek, obal od sušenky nebo žvýkačku mimo koš. Při sběru se tak utvrdili v tom, že příroda si s tímto odpadem skutečně nedovede pomoci sama. Proto ji pak musíme pomoct my, všichni, společně.

Při úklidu jsme nacházeli všemožné věci: stěrače od auta, pneumatiky, kýbl, váhu, dětský kočárek, kus plotu, džbánek nebo i lebku srnce. Na fotografie z akce se můžete podívat v následující fotogalerii.

Tato akce byla velice zdařilá, prospěšná a všichni jsme si ji náležitě užili (jak děti, tak i učitelé). Určitě jsme ji neuskutečnili naposledy a už teď se těšíme, co za “poklady” nalezneme příští rok. Snad jich bude čím dál tím méně a méně… 🙂

Za organizátory školní akce – A. Hnízdilová a M. Rohlová