Vaření je zábava aneb učíme se vařit ve škole!

Jak už jste se zde mohli dočíst, v rámci pracovních činností žáci zkoumají třeba i školní dílny – učí se řezat, brousit, měřit a všemožné další činnosti se dřevem. Ale to není všechno…… protože i tuhle práci zvádají dívky, zkoušíme i jinou činnost. Činnost, která se považuje obecně za “ženskou parketu”- a to je vaření! A to byste nevěřili, jak to všechny baví! Tentokrát vařil 7. ročník a zvládnul to bravurně. 🙂 Děti se mezi sebou domluvily na tom, co budou vařit, přinesly si potřebné suroviny a šlo se na to! Zanedlouho se naší školní kuchyňkou (ale i po chodbách školy) linula vůně všemožných dobrot – např. sendviče, špagety s rajčatovou omáčkou, nudle s kuřecím masem a zeleninou či sladká bábovka. 🙂 Děti to ohromně bavilo a byly moc šikovné. Za dvě hodiny stihly všechno uvařit, skvěle se “nadlábnout”, dát ochutnat i svým dalším vařícím spolužákům (i své paní učitelce třídní) a ještě samozřejmě po sobě vše umýt a uklidit.

Vaření připravuje žáky ke zvládnutí základních činností v kuchyni, učí je organizovat si práci a orientovat se v základním vybavení kuchyně. Žáci jsou vedeni k dodržování bezpečnosti práce, k hygieně, ekonomickému a ekologickému jednání adekvátně k jejich možnostem. Naučí se připravovat jednoduché pokrmy, obsluhovat a udržovat vybavení kuchyně, dodržovat zásady správného stolování a dobře si zorganizovat práci.

Jsem opravdu ráda, že i tato pracovní činnost děti moc baví a že si dokážou poradit i v této disciplíně! Snad se jim to bude do budoucna hodit a třeba si někdy s radostí uvaří i něco doma….Těším se, až příště zase něco uvaříme, s touto či jinou třídou, a po celé škole se opět rozline vůně všemožných dobrot…

Vaření zdar! 🙂

A. Hnízdilová