Studentské volby prezidenta ČR

Dne 11. ledna proběhly u nás na druhém stupni Studentské prezidentské volby. Naši žáci 7. – 9. ročníku si zkusili zvolil svého prezidenta, podle svých preferencí a sympatií. Naše volby proběhly záměrně dva dny před oficiální volbou, aby žáci nebyli ovlivněni finálními výsledky po 1. kole prezidentské volby. Před samotným vhozením hlasovacího lístku do (v našem případě) krabice, předcházely přípravy a zjišťování informací o jednotlivých prezidentských kandidátech v rámci občanské a rodinné výchovy s p. uč. Růžičkovou. Žáci viděli různá kandidátská videa, shromažďovali všelijaké informace, týkající se voleb a také o nich následně společně diskutovali. Také byly na chodbě 2.stupně rozvěšeny “medailonky” jednotlivých prezidentských kandidátů, aby si žáci mohli informace pročítat i o přestávky.

Volby našich žáků dopadly takto:
1. místo – D. Nerudová (16 hlasů)
2.místo – P. Pavel (10 hlasů)
3. místo – A. Babiš (2 hlasy)
4. místo – J. Bašta (1 hlas)

Kromě jména svého kandidáta žáci rovněž psali na papírek důvod, proč jej volí. Což může být opět další rozvíjející téma pro diskuzi v hodinách občanské výuky.

Ať už naši žáci volili kohokoli, myslíme si, že je důležité, že si to na “vlastní kůži” zkusili. Pořádáním Studentských voleb jsme chtěli přispět k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů.

Naším cílem bylo, aby se žáci na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámili s principy demokracie a s volebním systémem České republiky. Což se, myslím, povedlo! 🙂