Ukliďme Slabce! v roce 2023

Již druhým rokem se naše škola zúčastnila celostátní akce s názvem Ukliďme Česko! Celá akce se uskutečnila ve středu 5. dubna 2023. Počasí nám přálo a tak nám nic nestálo v cestě…

Ráno ve škole probíhalo jako v každý jiný školní den, první dvě hodiny se totiž žáci učili běžně podle rozvrhu. Poté se nasvačili, aby nabrali síly na úklid a šlo se na to! Před školní budovou proběhlo společné focení a rovněž děti slyšely poučení o bezpečnosti a celkový záměr akce od pana ředitele. Děti dostaly od svých učitelů ochranné rukavice a také pytle, protože na bezpečnost se nesmí zapomínat. Někteří žáci přišli už z domova vybavení např. rukavicemi, montérkami apod.

Bylo vytvořeno celkem 7 úklidových skupin pod vedením jednotlivých pedagogů. Žáci od 5. do 9. třídy si losovali na papírcích jméno učitele-skupiny, se kterou budou po celou dobu akce. Bylo to z důvodu toho, aby se děti naučily spolupracovat také s mladšími/staršími spolužáky, i mimo svou třídu. Každá skupina uklízela určitou zónu tak, abychom všichni společně skutečně uklidili celé Slabce:

  • p. uč. Šnoblová – 1.+3.třída – park, hřiště, okolí zámku
  • p. uč. Vyskočilová – 2.+4.třída – park, hřiště, okolí školy
  • p. uč. Spurná – 5.-9.třída – bytovky, chaloupky, okraj Slabec
  • p. uč. Rohlová – 5.-9.třída – kulturní dům, cesta na Svinařov, cesta na Sadlno, čistička
  • p. uč. Kratinová – 5.-9.třída – okolí bytovek, jídelna, cesta ke hřbitovu
  • p. uč. Hnízdilová – 5.-9.třída – cesta na Rakovník, všechny ulice podél hlavní silnice, okolí kontejnerů
  • p.uč. Hajná – výpomoc u p.uč. Šnoblové a Vyskočilové, jejich fotografování
  • p.uč. Růžičková – byla bohužel v době konání akce nemocná a tak se nemohla účastnit

Než jsme se ohlédli, tak 2-3 hodiny utekly jako voda. Opět musím říct, že jsme byli s kolegy velice přikvapeni, jak moc se děti pro akci nadchly a jak je to bavilo. Nikdo z učitelů nemusel řešit ani jeden sebemenší kázeňský problém. Velice dobře si žáci uvědomili, že nikdo není bez chyby, že i oni někdy odhodí papírek, obal od sušenky nebo žvýkačku mimo koš. Při sběru se tak utvrdili v tom, že příroda si s tímto odpadem skutečně nedovede pomoci sama. Proto ji pak musíme pomoct my – všichni – společně.

Při úklidu jsme nacházeli všemožné věci: pneumatiky, torza penenek, plech ze střechy, kýble, batoh, ponožky, brýle, část zvířecího běhu apod. Na fotografie z akce se můžete podívat v následující fotogalerii.

Tato akce byla velice zdařilá, prospěšná a všichni jsme si ji náležitě užili. Určitě jsme ji neuskutečnili naposledy a už teď jsme zvědaví, co za “poklady” nalezneme příští rok. Snad jich bude čím dál tím méně a méně… 

Městysu Slabce děkujeme za svoz pytlů, pneumatik a všemožného haraburdí, které jsme při této akci nalezli. (Fotky ze svážení nepořádku naleznete na samotném konci fotogalerie.)

Za organizátory školní akce – A. Hnízdilová a M. Rohlová